Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
Internet jest dla wszystkich
obrazek

Wywiad z Jarosławem Pijanowski, członkiem Zarządu INEA SA, operatora telekomunikacyjnego zaangażowanego w przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Wielkopolsce.

  


 

 

Kiedy wszyscy mieszkańcy wielkopolskich wsi będą mieć dostęp do szybkiego Internetu?

 

INEA od lat wspiera ideę dostarczenia mieszkańcom Wielkopolski Internetu szerokopasmowego. Firma jest większościowym akcjonariuszem Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, angażuje się też  w inne projekty współfinansowane z funduszy unijnych.

Według nas zapewnienie możliwości równego dostępu do Internetu dla wszystkich mieszkańców regionu to konieczność. Tylko wtedy, gdy wszyscy, a przede wszystkim dzieci i młodzież, będą mogli korzystać z zasobów wiedzy czy kultury, możemy mówić o braku wykluczenia cyfrowego. Dla mieszkańców miast to, że właściwie w każdym momencie mogą skorzystać z dostępu do Internetu – znaleźć informację, sprawdzić pocztę elektroniczną, zamówić bilety do kina, zarezerwować wizytę       u lekarza – jest czymś oczywistym i naturalnym. Nie zdajemy sobie często sprawy jaka to wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Chcemy, aby takie możliwości mieli też mieszkańcy małych miasteczek i wsi.

Dlatego angażujemy się w różne projekty, mające doprowadzić nowoczesną infrastrukturę komunikacyjną jak najbliżej przysłowiowego Kowalskiego. Pierwszym krokiem do informatyzacji poza dużymi miastami była budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, której zostaliśmy udziałowcem.

WSS to taka telekomunikacyjna autostrada.  Ma ponad 4500 kilometrów długości i zbudowana jest    w technologii  światłowodowej. Dociera do każdej gminy w regionie, dzięki temu w każdej gminie     w Wielkopolsce jest „wtyczka” czyli węzeł dystrybucyjny, do którego mogą podłączyć się lokalni operatorzy, aby świadczyć usługi mieszkańcom. WSS to sieć zbudowana dla operatorów po to, aby zmniejszyć ich koszty dotarcia z usługami szerokopasmowymi do ostatecznego klienta. Szerokopasmowymi, czyli takimi, które pozwalają na korzystanie z naprawdę szybkich połączeń internetowych.

 

Ale dostęp do Internetu to przecież nie wszystko. Aby zarezerwować wizytę u lekarza on-line, przychodnia musi mieć swoją stronę z możliwością rejestracji. Ktoś musi ją obsługiwać.

 

Oczywiście. Dlatego właśnie cyfryzacja niesie ze sobą wiele innych zmian, przede wszystkim w mentalności. Pamiętam doskonale, jaki był opór środowiska lekarskiego przed wprowadzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej. To z jednej strony naturalna obawa przed nowym, z drugiej – strach przed technologią, przed nieznanym sprzętem, przed tym, że coś zepsuję, zrobię źle. Właśnie dlatego angażujemy się i będziemy angażować – także jako Fundacja INEA – w szkolenia z obsługi komputera czy bezpiecznego korzystania z zasobów sieci. INEA prowadziła już takie lekcje dla seniorów – przeszkoliliśmy parę lat temu ponad tysiąc osób z Poznania i okolic. Wiemy, że takie szkolenia są niezwykle potrzebne, że starsze osoby nie tylko chcą, ale coraz częściej czują potrzebę korzystania z Internetu. Co więcej – czują się dumni, że pokonali swoje lęki i obawy i mogą np. porozmawiać ze swoimi wnukami na Skypie.

 

Angażujecie się nie tylko w budowę sieci regionalnych, takich jak WSS. INEA korzysta też z sieci dostępowych, wybudowanych również dzięki funduszom unijnym.

 

Tak, korzystamy z sieci otwartych wybudowanych m.in. w ramach działania 2.8 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To sieci, które powstały w technologii FTTH, czyli doprowadzają kabel światłowodowy prosto do domu, mieszkania czy firmy. Dzięki temu dostarczają usługi w najwyższej jakości – użytkownik korzysta dokładnie z takiego Internetu, telewizji i telefonu, jaki sobie zamówił i na jaki podpisał umowę.

Dzięki projektowi „Światłowód do domu” przyłączonych do szerokopasmowego Internetu zostało kilkadziesiąt tysięcy domów i mieszkań.  INEA jest jednym z operatorów, którzy świadczą usługi dzięki wybudowanym sieciom. Oferując usługi telefonii, Internetu czy telewizji mieszkańcom widzimy, że to kropla w morzu potrzeb, że takich przyłączy trzeba wybudować jeszcze dużo, dużo więcej. Dlatego spółki z grupy INEA, czy też sama INEA, będą się starać o dotacje unijne po to, by podłączyć do sieci kolejnych mieszkańców. Prace z tym związanie rozpoczniemy na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2016 roku. Tak jak mówiłem – chcemy zapewnić wszystkim Wielkopolanom równy dostęp do wszystkich dobrodziejstw, jakie niosą ze sobą nowe technologie, obojętnie czy mieszkają w Poznaniu, Koninie czy Rokosowie. 

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ